X

Participants

List of participants

Name

Positiоn

1.    Konstantin Zatulin
(Russia)
Chairman of the Organizing Committee of the Sochi International Forum, First Deputy Chairman of the State Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots, Head of the Institute of CIS Countries
2.    Bakhtiyor Khakimov
(Russia)
Special Representative of the President of the Russian Federation for the Affairs of the Shanghai Cooperation Organization, Ambassador at Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
3.    Andrey Klepach
(Russia)
Deputy Chairman of Vnesheconombank (VEB), Ph.D. (Economics)
4.    Vachakan Avedyan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
5.    Shakir Gabil oglu Agaev
(Azerbaijan)
Chief editor of the newspaper and online portal “Yeni Zaman” (“New time”)
6.    Alexander Ageev
(Russia)
General Director of the Institute of Economic Strategies (INES) of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. (Economics), Professor
7.    Shah Sultan Akifi
(Afghanistan)
Culture Attache of the Embassy of the Islamic Republic of Afghanistan in the Russian Federation
8.    Alexander Akopjan
(Russia)
Deputy Head of the Representative Office in the Krasnodar Region
9.    Alexey Anpilogov
(Russia)
Journalist of the Federal News Agency
10.  Andrey Areshev
(Russia)
Research Fellow, Center for Caucasus, Central Asia and the Ural-Volga Region, Institute of Oriental Studies, Russian Academy of Sciences
11.  Daur Arshba
(Republic of Abkhazia)
Head of the President Administration, Republic of Abkhazia
12.  Kirill Arzamazov
(Russia)
Assistant to L. Mantsurova the Deputy of the City Assembly of Sochi
13.  Edgar Armaghanian
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
14.  Vladimir Astafiev
(Russia)
Chairman of the Accounting Chamber of Sochi
15.  Tamerlan Aushev
(Russia)
Leading Specialist, Center for Strategic and Political Studies
16.  Magomed Aushev
(Russia)
Chairman of the Ingush National Cultural Center in Sochi (Vainakh Center)
17.  Albert Ashikaryan
(Russia)
General Director of the company Rassvet
18.  Alexei Babchenko
(Russia)
Director of the Business Center of Kazakhstan in the city of Sochi
19.  Baghdasaryan Alexan
(Russia)
Director Federal State Autonomous Establishment Health Complex Dagomys of Administration of the Russian Federation President
20.  Jenishbek Baiguttiev
(Kyrgyzstan).
Adviser to the Board of Directors of the “Tolubai” Joint-Stock Commercial Bank
21.  Baidiletov Nuradil
(Kyrgyzstan)
Deputy Director of the National Institute for Strategic Studies of the Kyrgyz Republic
22.  Vladimir Batyuk
(Russia)
Head of the Center for Military and Political Studies of the Institute of the USA and Canada of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. (History)
23.  Aslan Bartsits
(Republic of Abkhazia)
Head of the Expert Department, President Administration, Republic of Abkhazia
24.  Alexander Belokobylsky
(Russia)
Director of Rosa Khutor
25.  Dmitry Bogdanov
(Russia)
Vladimirovich General Director Resort Complex Znanie
26.  Natalia Boyko
(Russia)
Director for the development of television projects and information broadcasting, editor-in-chief of MAKS MEDIA GROUP
27.  Elena Boykova
(Russia)
Senior Researcher, Department of Korea and Mongolia, Institute of Oriental Studies, Russian Academy of Sciences, Ph.D. (History)
28.  Ivan Bomberger
(Russia)
Head of Administration of Sochi
29.  Sergey Brazhnikov
(Russia)
Head of the Administration of the Lazarevsky District of Sochi
30.  Roman Bugaychuk
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
31.  Mikhail Bugriev
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
32.  Oleg Burunin
(Russia)
General Director of EFKATE
33.  Wang Xiao Quan
(China)
Secretary-General of the Research Center “One Belt and One Road”, Chinese Academy of Social Sciences, Secretary-General of the All-China Association for the Study of Russia, Eastern Europe and Central Asia
34.  Dmitry Vasiliev
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
35.  Shahida Vizarat
(Pakistan)
Professor, University of Business Administration, Ph.D. (Economy), Karachi
36.  Eduard Volkov
(Russia)
Head of Administration of Sochi
37.  Yuri Volkov (Russia) Head of the Department for Investments and Development of Small and Medium-Sized Enterprises of Krasnodar Region
38.  Boris Volkhonsky
(Russia)
Associate Professor of the Institute of Asian and African Studies, Lomonosov Moscow State University, Ph.D. (Philology)
39.  Vardan Voskanyan
(Armenia)
Head of the Department of Iranian Studies of Yerevan State University, Associate Professor, PhD (Philology)
40.  Maxim Vjaljko
(Russia)
General Director of Clinical Resort Complex AQUA LOO
41.  Anastasia Gaeva
(Russia)
Deputy Head of Diaspora and Migration Department of the Institute of CIS Countries, Ph.D. (Politics)
42.  Andrey Gaydamaka
(Russia)
Member of the Corporate Governance Expert Committee of the Central Bank of the Russian Federation, formerly Deputy Chairman of PJSC LUKOIL
43.  Shazia Ghani
(Pakistan)
Manager of Department of the Prime-Minister Office of the Islamic Republic of Pakistan
44.  Gvasalia Vasily
(Russia)
Independent Expert
45.  Konstantin Gergishan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
46.  Glebov Dmitriy
(Russia)
General director of the Deluxe hotel Russian Seasons, Aparthotel SevStroyInvest, Sevstroyinvest
47.  Artem Glushchenko
(Russia)
General Director of JSC Sochi Bakery
48.  Alexey Gorbunov
(Russia)
Chairman of the City Council of the Great Patriotic War veterans of Sochi
49.  Kirill Gordon
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
50.  Vladimir Gorepyokin
(Russia)
Vice President of the Eurasian Cooperation Development Fund
51.  Roman Grishenin
(Russia)
Deputy Chairman of Gorchakov Foundation
52.  Andrei Grozin
(Russia)
Head of the Department of Kazakhstan and Central Asia of the Institute of CIS countries
53.  Alexander Gronskiy
(Belarus)
Deputy Head of the Center for Eurasian Studies of the branch of the Russian State Social University in Minsk, Ph.D. (History), Associate Professor
54.  Valery Danjchenko
(Russia)
General Manager of Sochi Park Hotel Top Project
55.  Elena Dautova
(Russia)
Chairman of the Board of BC Matsesta (Holding) of Sochi
56.  Vladimir Derkunov
(Russia)
General Director of JSC Sochi Sea Commercial Port
57.  Zaurbek Jeliyev
(Russia)
General director of the sanatorium Green Grove
58.  Rauli Jincharadze
(Russia)
Georgian Society Iveria
59.  Ruslan Dzarasov
(Russia)
Head of the Department of Political Economy of the Plekhanov Russian University of Economics, member of the editorial board of the publication Cambridge Journal of Eurasian Studies, Doctor of Economic Sciences
60.  Darya Dinets
(Russia)
Head of the Department of Economics and Management in Railway Transport of the Irkutsk State University of Communications, Ph.D. (Economics)
61.  Alexandra Dokuchaeva
(Russia)
Head of the Department of Diaspora and Migration of the Institute of CIS countries, Assistant to the State Duma Deputy of the Federal Assembly of the Russian Federation K.F. Zatulin, Ph.D. (Physics and Mathematics)
62.  Mikhail Dremov
(Russia)
Director of FGBU South Sport
63.  Yuri Drozdov
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
64.  Elena Dunaeva
(Russia)
Senior Researcher of the Iran Sector, Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. (History)
65.  Vladimir Evseev
(Russia)
Member of the Organizing Committee of the Second Sochi Forum of Eurasian Integration, Deputy Director and Head of the Department of Eurasian Integration and Development of the SCO of the Institute of CIS countries, Ph.D. (Engineering)
66.  Vladimir Egorov
(Russia)
Deputy director of the Institute of CIS countries, doctor of historical sciences, doctor of economic sciences
67.  Eleonora Yervandyan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
68.  Alexander Ermakov
(Russia)
Deputy Director of the Center for Strategic and Political Studies
69.  Svetlana Ermilova
(Russia)
Director of Swissotel Kamelia
70.  Petr Efimovich
(Russia)
Chairman of the Belarusian National Cultural Center in Sochi
71.  Natalia Zamaraeva
(Russia)
Senior Researcher of the Pakistan Sector, Center for Middle and Near East Studies, Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. (History)
72.  Alexande Zakharov
(Russia)
General Director of the Lazurnaya Hotel
73.  Alexander Zvyagin
(Russia)
Member of the Legislative Assembly of Krasnodar Region
74.  Mikhail Zubov
(Russia)
Independent Expert
75.  Ilya Ivanov
(Russia)
Journalist of the Information Agency REGNUM
76.  Veronika Ivanchikova
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
77.  Mohammad Alam Isidyar
(Afghanistan)
First Deputy Chairman of the Meshrano Jirga of the Parliament of Afghanistan
78.  Kosimsho Iskandarov
(Tajikistan)
Chief Scientific Secretary of the Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan, Director of the Center for the Study of Afghanistan and the Region
79.  Alexander Iskandaryan
(Armenia)
Director of the Caucasus Institute
80.  Irina Istomina
(Russia)
Deputy General Director of the Hotel Lazurnaya
81.  Stepan Kagossian
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
82.  Vali Kaleji
(Iran)
Researcher of the Center for Strategic Studies under the Council of Advisability of Decision Making, post-graduate student of the Faculty of Law and Political Science of Tehran University
83.  Beslan Kamkia
(Russia)
Head of the Department of Theory and History of State and Law of the Sochi Institute (branch) of the PFUR, Candidate of Philosophy, Associate Professor
84.  Sergey Kanavsky
(Russia)
Deputy Chairman of Vnesheconombank (VEB), Ph.D. (Economics)
85.  Nonna Kardava
(Russia)
Head of the Department for Family and Childhood of Sochi City Administration
86.  Tatyana Catanidi
(Russia)
Administration of Sochi
87.  Zhanna Katceva
(Russia)
Employee of the public reception office of the Sochi local branch of the Party “United Russia”
88.  Anna Kashina
(Russia)
Assistant to K. Zatulin the deputy of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
89.  Kiryushin Roman
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
90.  Olga Kozhemyakina
(Russia)
Chief Accountant of the Institute of CIS Countries
91.  Kozinskaya Olga
(Russia)
Urban Planning Council of Sochi
92.  Nadezhda Kozlova
(Russia)
Deputy of Sochi City Assembly, Chairman of the Sochi Public Chamber
93.  Valery Kokorev
(Russia)
Head of the Krasnopolyansky rural district administration
94.  Gennady Kolesnik
(Russia)
Director General of the sanatorium “Belarus establishment of the Office for the Affairs of the President of the Republic of Belarus
95.  Kolya Demberel
(Mongolia)
Senior Researcher, Head of the Central Asia Sector, Institute of International Relations, Academy of Sciences of Mongolia
96.  Shrikanth Kondapalli
(India)
Head of the Centre for East Asian Studies, School of International Studies, Jawaharlal Nehru University, Professor
97.  Margarita Korneva
(Russia)
Director of Gymnasium №44
98.  Denis Kotikov
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
99.  Yuri Kotok
(Russia)
Director of the FGBU United sanatorium Sochi
100. Natalia Krasnogorova
(Russia)
Executive Director Park Inn Sochi Center
101. Alexander Krylov
(Russia)
Head of the Center for Post-Soviet Studies, Head of the Caucasus Section at Primakov National Research Institute of World Economy and International Relations, Ph.D. (History)
102. Alexander Kuznetsov
(Russia)
Senior Researcher of the Department for Eurasian Integration and Development of the SCO of the Institute of CIS Countries,  PhD (Politics)
103. Aider Kurtmulaev
(Russia)
Editor-in-Chief of the magazine “Partner of the United Energy System of Russia
104. Alexey Lagerj
(Russia)
General Director of JSC “Galaxy” hotel “Sea Galaxy
105. Dmitry Lebedev
(Russia)
Chairman of the Sochi City Department of the Krasnodar Regional Organization “Russian Union of Afghan Veterans”
106. Vadim Levchenko
(Russia)
Chairman of the agency for foreign economic relations of business centers in Sochi
107. Nora Lepsveridze
(Russia)
Head of the public reception office of the Sochi local branch of the “United Russia” Party, an honorary citizen of Sochi
108. Tatyana Lobach
(Russia)
Deputy of the Legislative Assembly of the City of Sevastopol, Chairman of the Standing Committee of the Legislative Assembly of the City of Sevastopol in Economics
109. Teimuraz Lobzhanidze
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
110. Abdul Salam Lodhi
(Pakistan)
Dean of the Faculty of Management and Professor of the Baluchistan University of Information Technology, Engineering Sciences and Science Management
111. Maria Luzhina
(Russia)
General Director of the Resort complex and congress hotel “Radisson Blu Beach Resort & Spa Sochi” LLC “Olympus Plus”
112. Sergey Luzyanin
(Russia)
Director of the Institute for Far Eastern Studies of the Russian Academy of Sciences, Head of the Center for the Study of Strategic Problems of the Northeast Asia and the SCO, Institute for Far Eastern Studies of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. (History)
113. Alexander Lukin
(Russia)
Director of the Center for East Asia and the SCO, MGIMO (U) Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
114. Anatoly Lutsyk
(Russia)
General Director of the Association of Resort and Tourism Cities
115. Lysenko Vladimir
(Russia)
General Manager of the hotel complex Hotel complex “Imeretinsky” LLC “RogSibAl”
116. Ilona Lisih
(Russia)
Assistant to V. Shvets the Deputy Head of the Administration (Governor) of the Krasnodar Territory
117. Hossein Malaek
(Iran)
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran
118. Lyudmila Mantsurova
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
119. Anatoly Margiev
(Russia)
Director of LLC “Market”. The Ossetian society “Alania”
120. Alexander Markarov
(Armenia)
Deputy Vice-Rector for Science Policy and International Cooperation of Yerevan State University, Ph.D. (Politics)
121. Sos Martirosyan
(Russia)
Head of the Representative Office of the Eurasian Cooperation Development Fund
122. Natalia Maslakova-Klauberg
(Russia)
Head of the Center for Public Diplomacy and World Cultures of the Diplomatic Academy of the Russian Foreign Ministry
123. Eteri Maskhulia
(Russia)
Director Open Joint-Stock Company “Hotel” Leningrad” Marinspark Hotel
124. Maxim Medvedev
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
125. Grant Melik-Shahnazaryan
(Armenia)
Expert of the Center for Public Relations and Information of the Government of the Republic of Armenia
126. Sergey Merenkov
(Russia)
General Director of OOO Sanatorium “Zapolyarye”
127. Andranik Migranyan
(Russia)
Professor MGIMO (U) Ministry of Foreign Affairs of Russia
128. Aza Migranyan
(Russia)
Head of the Department of Economic Studies of the Institute of CIS countries, Doctor of Economic Sciences
129. Mikhail Mikshis
(Russia)
President of the media holding “MAKS Media Group”
130. Mikhail Milenin
(Russia)
Director of the United Boarding House Adler
131. Ike Minasyan
(Armenia)
Expert of the Center for Public Relations and Information of the Government of the Republic of Armenia
132. Liliya Firidun gizi Mirzazade
(Azerbaijan)
Head of the “North Caucasus” Department of the Institute of Caucasus Studies of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Ph.D. (Economy), Associate Professor
133. Nadezhda Mitrofanova
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Soch
134. Dmitry Mozolyuk
(Russia)
Head of Sochi GTRK (branch of “Kuban”)
135. Olga Moiseyev
(Russia)
Chairman of the Sochi Committee of the Red Cross
136. Seyed Rasoul Mousavi
(Iran)
Adviser to the Minister of Foreign Affairs, Islamic Republic of Iran
137. Mustafayev Bahtier
(Uzbekistan)
Head of the Central Asia Center of the Institute for Strategic and Interregional Studies
138. Yuri Navoyan
(Russia)
Chairman of the DIALOG organization
139. Roman Napso
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
140. Svetlana Nedostoeva
(Russia)
Head of International Relations Department, Sochi City Administration
141. Mikael Nersesyan
(Russia)
Deputy Head of Information Department of Sochi Administration
142. Omar Nessar
(Russia)
Director of Modern Afghanistan Studies
143. Igor Nikitin
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi, Director of the Gymnasium No. 8 (in Sochi)
144. Dmitry Nikitin
(Russia)
General Director Apart-hotel Brevis LLC University Plaza
145. Sergey Nikolsky
(Russia)
Chief Researcher of the Institute of Philosophy, Russian Academy of Sciences, Ph.D. (Philosophy)
146. Adyaa Nyamdolzhin
(Mongolia)
Deputy Director of the Institute of International Relations of the Academy of Sciences of Mongolia
147. Muzaffar Olimov
(Tajikistan)
Director of the Tajik Research Center “Shark”, Ph.D. (History), Professor
148. Leonid Ostrinsky
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
149. Father Alexey
(Stadnyuk) (Russia)
Archpriest of the Holy Trinity Church (Adler, 22 Kirova St.)
150. Father Andrey
(Dubrovsky) (Russia)
Church of the Holy. Prince Vladimir (20 Vinogradnaya St.)
151. Father Ioann
(Martynyuk) (Russia)
Mikhail Archangel Cathedral (Moskvina str., 12)
152. Dmitry Pavlovsky
(Russia)
Assistant to L. Mantsurova the Deputy of the City Assembly of Sochi
153. Roman Palamarchuk
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
154. Yuri Palamarchuk
(Russia)
Deputy Head of Administration of Sochi
155. Galina Panova
(Russia)
Head of the Department of Banks, Money Circulation and Credit, MGIMO (U), Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, Ph.D. (Economy), Professor
156. Vladimir Paramonov
(Uzbekistan)
Founder and head of the “Central Eurasia” Analytical Group and the author’s Internet project of the same name, Ph.D. in Political Science
157. Vasily Pakholyuk
(Russia)
General Director Resort complex and congress hotel Radisson Blu Resort & Congress center Sochi
158. Anatoly Pakhomov
(Russia)
Head of Sochi
159. Vera Pashkova
(Russia)
Head of the Executive Committee of the Sochi Local Branch of the Party “United Russia”
160. Sergey Petrov
(Russia)
Head of Administration of the Adler Intra-urban District of Sochi
161. David Petrosyan
(Armenia)
Independent Expert
162. Natalia Portyakova
(Russia)
Special correspondent of Izvestia
163. Shri Ram Madhav
(India)
Secretary-General of the ruling party “Bharatiya Janata Party”, Director of the expert analytical structure of the India Foundation
164. Yashar Agadad-ogly Rzayev
(Russia)
All-Russian Azerbaijan Congress
165. Irina Romanets
(Russia)
Deputy Head of Sochi on Social Issues
166. Rudnev Alexey
(Russia)
Member of the Legislative Assembly of the Krasnodar Territory, Sochigurgaz
167. Saadeh Maria
(Syria)
The manager of the company “Architecture and Design”, a formerly independent member of the parliament of the Syrian Arab Republic
168. Savin Ivan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
169. Savostyanov Alexander
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
170. Ashok Sajjanghar
(India)
President of the Institute for Global Studies India
171. Rafik Sayfullin Political Scientist, formerly Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan, Ph.D. (History) (Uzbekistan).
172. Christopher Sarakishish
(Russia)
The Greek society “Enoshi”
173. Alexander Saurin
(Russia)
General Director of the Nenets Autonomous District Krasnaya Polyana
174. Artem Sviridov
(Belarus)
Head of the Department of Trade Union Work and Socio-Humanitarian Disciplines of the International University “MITSO”, Candidate of Political Science, Associate Professor
175. Petr Svoik
(Kazakhstan).
Deputy Chairman of the National Social Democratic Party “Azat”, Ph.D. (Engineering)
176. Igor Seleznev
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
177. Timur Selivanov
(Russia)
Correspondent of the International news agency and radio Sputnik in the countries of the near abroad and the Baltics
178. Angela Selyukova Albertovna
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
179. Igor Sizov
(Russia)
Honored Journalist of Kuban, Adviser to the General Director of Kubanenergo
180. Alexander Silantiev
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
181. Konstantin Simonov
(Russia)
President of the National Energy Security Fund
182. Valery Sklyarenko
(Russia) “
Director of the sanatorium Pravda
183. Galina Slyadneva
(Russia)
The main expert of the representation of the Ministry of Foreign Affairs of Russia in Sochi, candidate of political sciences
184. Denis Snadnij
(Russia)
General Director Open Joint-Stock Company Zvezdnyi Hotel
185. Maksim Sokolnikov
(Russia)
Scientific employee of the Department of Economic Studies of the Institute of the CIS countries
186. Valery Starun
(Russia)
Deputy General Director of Olimpromport
187. Janibek Suleev
(Kazakhstan)
Editor-in-Chief of the website Dialog.Kz and “MK in Kazakhstan”
188. Bulat Sultanov
(Kazakhstan)
Director of the Institute for International and Regional Cooperation of the Kazakh-German University, Ph.D. (History)
189. Zhuangzhi Sun
(China)
Director of the Institute of Russia, Eastern Europe and Central Asia, Secretary General Center for Shanghai Cooperation Organization Studies, Chinese Academy of Social Sciences
190. Andrey Surikov
(Russia)
Head of the Service of Information Programs of Television and Radio Broadcasting of the VGTRK Branch in Sochi
191. Viktor Teplyakov
(Russia)
Deputy of Assembly of Krasnodar Region
192. Andrei Tereshchenko
(Russia)
Head of Administration of the Central Intracity District of Sochi
193. Valentina Tkacheva
(Russia)
Chairman of the Sochi Election Commission
194. Armenak Tozlian
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
195. Vladimir Torosyan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
196. Vitaliy Tretyakov
(Russia)
Author and presenter of the TV program “What to do? Philosophical conversations “on the TV channel “Culture”, the dean of the Higher School (Faculty) of Television of the Lomonosov Moscow State University
197. Artem Turov
(Russia)
Deputy of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, member of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots
198. Sergey Tyshchenko
(Russia)
Hotel General Manager BridgeResort Hotel Complex
199. Timur Uymanov
(Russia)
Assistant to A. Shevchenko.the Deputy of the City Assembly of Sochi
200. Valery Usachev
(Russia)
General Director of JSC “Sanatorium and Resort Association Adlerkurort
201. Natalia Usova
(Russia)
Director Hyatt Regency Sochi hotel complex
202. Gamayak Ustyan
(Russia)
Chairman of the Union of Armenians of Russia in Sochi
203. Semen Uchadze
(Russia)
Chairman of the Georgian National Cultural Center Iveria
204. Sergey Uyanaev
(Russia)
Deputy Director of the Institute of Far Eastern Studies of the Russian Academy of Sciences, PhD (History)
205. Muhammad Asif Nur Farooqi
(Pakistan)
Director of the Institute for Peace and Diplomacy Studies, Chairman of the Pakistan-SCO Friendship Forum
206. Maria Fedorova
(Russia)
Chief Researcher, Institute of Philosophy, Russian Academy of Sciences, Ph.D. (Politics)
207. Viktor Filonov
(Russia)
Chairman of the City Assembly of Sochi
208. Alexander Frolenkov
(Russia)
Chairman of the Council of National Associations in Sochi
209. Ilya Frolenkov
(Russia)
Director of the Business Center of Belarus in Sochi
210. Alexander Frolov
(Russia)
Deputy. Chairman of the Council of National Associations for Culture and Confessional Issues in Sochi. Vice-President of the Sochi Cultural Foundation
211. Darya Kharitonova
(Russia)
Researcher of the Department for Eurasian Integration and Development of the SCO of the Institute of CIS Countries
212. Afif Howley
(Syria)
Representative of the Ministry of Energy of the Syrian Arab Republic, participant in the Congress of the Syrian National Dialogue in Sochi
213. Vladimir Khachaturov
(Russia)
Director of FSUE Pension Motorist
214. Davletbi Khachemizov
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
215. Vyacheslav Khachmamuk
(Russia)
General Director of Sochiglavsnab OJSC
216. Boris Heifets
(Russia)
Leading Researcher, Institute of Economics, Russian Academy of Sciences, Doctor of Economics
217. Mikhail Khetagurov
(Russia)
General Director of the Frunze Sanatorium
218. Vitaliy Hlyupin
(Russia)
Editor-in-Chief of the site CenterAsia
219. Petr Khrisanov
(Russia)
Director of the Sochi Art Museum, Candidate of Art Criticism
220. Rodion Tsyruljnik
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
221. Madzhit Chachuh
(Russia)
“Society” Adyghe Khase “Black Sea Adyghe Shapsugs”
222. Andrey Chebotarev
(Kazakhstan)
Director of the Center for Contemporary Studies “Alternative”
223. Konstantin Chebotarj
(Russia)
Deputy Head of Administration of Sochi
224. Oganes Chepnyan
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
225. Mugdin Chermit
(Russia)
First Deputy Head of the City of Sochi
226. Tatyana Chernovalova
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
227. Valery Chernyakovsky
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
228. Ning Zhang
(China).
Head of the Department of Central Asia and the South Caucasus Institute of Russia, Eastern Europe and Central Asia, Chinese Academy of Social Sciences
229. Dina Chugainova
(Russia)
General Manager of the hotel Bogatyr, JSC Sochi-Park
230. Evgenia Shavina Associate Professor of the Department of Political Economy and History of Economic Science of the Plekhanov Russian Economic University, Senior Researcher, Economic Studies Department, Institute of CIS Countries, PhD (Economics)
231. Vladimir Sharafutdinov
(Russia)
Independent Expert
232. Elena Sharafutdinova
(Russia)
Chaika Restaurant
233. Bal Krishan Sharma
(India)
Head of the Center for Strategic Research and Modeling, United Military Science Society of India, Major-General (retired)
234. Vasily Shvets
(Russia)
Deputy Governor of Krasnodar Region
235. Alexey Shevchenko
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
236. Leonid Shenets
(Russia)
Director of the Energy Department of the Eurasian Economic Commission
237. Shi Ze
(China)
Professor of the SCO Research Center of the China Institute of International Studies 
238. Yuri Shiryaev
(Russia)
General Director of the sanatorium Rus
239. Tamara Shovba
(Russia)
Chairman of the Association of Small and Medium Enterprises in Sochi
240. Anatoly Shostak
(Russia)
Extraordinary and Plenipotentiary Representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation in Sochi
241. Shilian Sheng
(China)
Chief Research Officer of the Center for the Study of World Problems of the Xinhua News Agency, Senior Research Fellow and Head of the Russian Sector of the Institute for Social Development of Eurasia, Center for Development Studies under the State Council of the People’s Republic of China; Member of the Board of the China Research Center for the Economy of Russia and Central Asia (since 2001); Member of the Board of the SCO Chinese Research Center
242. Alexander Shchipkov
(Russia)
Advisor to the Chairman of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, representative of the Russian Orthodox Church of the Moscow Patriarchate in the State Duma of the Federal Assembly of Russia, professor of the Philosophy Faculty of Lomonosov Moscow State University, Doctor of Political Sciences
243. Sergey Eskuzian
(Russia)
Deputy of the City Assembly of Sochi
244. Yongquan Li
(China).
Director, Institute of Russian, Eastern European & Central Asian Studies, Chinese Academy of Social Sciences
245. Sergey Yurin
(Russia)
Deputy Head of the City of Sochi
246. Sergey Yurchenko
(Russia)
Deputy Head of the City of Sochi
247. Igor Yushkov
(Russia)
Leading expert of the National Energy Security Fund
248. Igor Yakovenko
(Russia)
General Director of the Grand Hotel Polyana LLC Svod International
249. Petr Yakhmenev
(Russia)
Head of the World Economy Center of the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, Ph.D. (Economics)
250. Igor Yashnov
(Russia)
Head of Administration of Khosta Intra-urban District of Sochi